BONDEX SÜNGER

Bondex Sünger; Süngerpan malzemelerin küçük parçacıklar haline çevrildikten sonra sıkıştırılarak tekrar sünger haline getirilmesi ile üretilen ses izolasyon süngeridir. Bu malzeme ses izolasyonu ve darbe emici olarak kullanılmaktadırlar. Bondex  süngerler yüksek yoğunluğu ve çok ince üretilebilmesi sayesinde ses yalıtımında özel bir öneme sahiptir.

Bondex Süngerpan Teknik Özellikleri

100 DNS – 120 DNS ve 150 DNS olmak üzere 3 farklı yoğunluğa sahiptir.

100cm x 100cm olarak ebatlandırılır.

10mm – 20mm – 30mm ve 50mm olarak da 4 farklı kalınlığa sahiptir.

Tek başıma %80e varan oranda ses kesimi sağlar.

Bariyerli süngerpan sayesinde ciddi ses problemlerini engelleyebilirsiniz.

Akustik bir malzeme değildir sesi kesmek için kullanılır.

Yanmazlık özelliği yoktur, yanıcıdır.

Bondex Süngerpan Ses Yalıtım Süngeri Üretimi

Süngerpan atık ses yalıtım süngerlerini geri kazandırmak amacıyla yapılan çalışmalar sonucu oluşturulmuştur. Süngerler küçük parçalar halinde dilimlenir. Ardından geniş bir kaba boşaltılır. Daha sonra istenen yoğunluğa göre sıkıştırılma işlemi gerçekleştirilir. Son olarak makinelerde istenilen kalınlık ve ebat verilir.

Bondex Süngerpan Duvar Tavan ve Zemin Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Süngerpan uygulamasını yapmak için 2 yöntem bulunmaktadır. Yapıştırıcı ve kendiliğinden yapışkanlı süngerpan kullanmak. İkiside aynı sonucu verir ancak yüksek yoğunluk ve kalınlığa sahip süngerpanda özellikle tavanda ses izolasyonu yaparken daha sağlam olması için yapıştırıcı tercih edilmelidir.

  1. Yöntem : Rulo fırça yardımı ile kuru ve temiz (malzemede düşme görülmemesi için) olan bölgeye aks rapid 800 sıvı sünger yapıştırıcısı sürülür. Veya tabanca da kullanarak malzemenin uygulanacağı alana yapıştırıcıyı püskürtebilirsiniz. Daha sonrasında uygun ebatlarda kesilen süngerpan baskı yapılarak uygulanır.
  2. Yöntem : Kendinden yapışkanlı süngerpanın arkasında bulunan yapışkan kağıdını çıkararak malzemenin uygulanacağı alana uygulamak.

Bondex Sünger Ses Yalıtımı Uygulamaları

Bondex Süngerpan gürültünün engellenmesi gereken her alanda kullanılabilir. Akustik ses geçirmez kabin , jeneratör kabini, jeneratör odası, hidrofor kabini, kompresör, kazan dairesi, chiller grubu soğutucu, asansör dairesi, duvar tavan ve zemin ses izolasyonu için kullanılır. Ortak komşu duvar ses yalıtımı, katlar arası ses yalıtımı, alt kata giden üst kattan gelen sesleri engellemek için kullanılması önerilen malzeme süngerpandır. Akustik ses yalıtımı içinde kullanılabilir ancak yüzeyinin farklı bir malzeme ile kaplanması gerekmektedir.